logo

Tel.: (8 41) 37 75 24

Mob.: +370 620 91 225

Ringuvos g. 4, Voveriškių k.,

Šiaulių kaimiškoji sen., Šiaulių raj.

VIRGINIJOS JASUKAITYTĖS KNYGOS „GYVENIMAS YRA LAIMĖ“ PRISTATYMO, PRISIMINIMŲ IR POKALBIŲ VAKARAS VOVERIŠKIŲ MOKYKLOJE

Ilgus metus trukusi Voveriškių mokyklos prasminga draugystė su šviesios atminties rašytoja, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatare, kraštiete Vidmante Jasukaityte nenutrūko.

Mokykla ne kartą sulaukė šeimos atstovų vizitų, pakvietimų dalyvauti įvairiuose renginiuose prisimenant garbią kraštietę. Jau antrą kartą mokykla pasipuošė Vidmantės Jasukaitytės dukros, garsios tapytojos Kunigundos Dineikaitės darbų paroda. 2021 m. vėlų rudenį pačiame koronaviruso epidemijos įkarštyje sulaukta neįtikėtinos naujienos – Virginija Jasukaitytė, rašytojos sesuo, išleido knygą „Gyvenimas yra laimė“. Ši knyga ir subūrė gražų būrį kraštiečių susitikimui su autore Voveriškių mokyklos Vidmantės Jasukaitytės vardo atnaujintoje klasėje.

Virginija Jasukaitytė gimė gretimame Pumpučių kaime, baigė Vilniaus universiteto filologijos fakultetą, kuriame studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą. Dirbo Lietuvos knygų rūmuose, vėliau Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Knygos autorė – viena iš Lietuvos nacionalinės retrospektyviosios bibliografijos rengėjų. Ji parengė ir padovanojo mokyklai ir sesers Vidmantės Jasukaitytės bibliografiją. Virginijos pomėgis daina, daug jos surinktų dainų atlieka folkloro ansamblis „Ūla“, kurio aktyvūs dalyviai yra drauge su vyru Henriku Savicku. Knyga „Gyvenimas yra laimė“ Virginijos Jasukaitytės literatūrinis debiutas.

Renginį klasėje, papuoštoje Virginijos Jasukaitytės knygos citatomis, organizavo lietuvių kalbos mokytoja Gita Baltutienė. Vakarą vedė, knygos ištraukas skaitė buvusios mokyklos mokinės Gustė Dereškevičiūtė ir Aneta Vireikytė, kurios fleita grojamos melodijos kūrė  nostalgišką, jaukią renginio nuotaiką.

Mokyklos direktorė Albina Gudaitienė pristatė autorę, gėrėjosi autorės papasakota vaiko, paauglės akimis garbios šeimos istorija. Ji pabrėžė, kad knyga buvo užregistruota Dabartiniame lietuvių kalbos tekstyne ir pateikiama tokia statistika: iš viso žodžių 26756, skirtingų žodžių – 9157, žodingumas – 34,22 proc., standartizuotas žodingumas (1000-iui žodžių) 62,41 proc. Palyginimui, Jurgos Ivanauskaitės „Tibeto mandala“ standartizuotas žodingumas – 71 proc., Umberto eco „Fuko švytuoklė 68 proc., Bronio Bušmos „Giminės“ – 62 proc., Jurgio Jankaus „Pušis“ – 58 proc. Rezultatai neįtikėtini! Maloni žinia, kad „Gyvenimas yra laimė“ net keletą savaičių Šiaulių „Vagos“ knygyne užėmė pirmąją vietą kaip skaitomiausia knyga. A. Gudaitienė padėkojo V. Jasukaitytei už mokyklai padovanotas net 15 knygų ir pasidalino planais įamžinti sesers Vidmantės Jasukaitytės atminimą kasmetiniais renginiais.

Renginyje dalyvavo buvę mokyklos mokiniai (atvyko net ir po 60 metų jos baigimo Virginijos klasės draugai). Autorės bičiulė, studijų ir kambario draugė Virginija Balčiūnienė ne tik pasidalino jaunystės prisiminimais, bet ir pabrėžė knygos vertę, akcentuodama knygos stiliaus autentiškumą, atspindėtą turtingą kultūrinį ir dvasinį paveldą per konkrečius šeimos gyvenimo epizodus.

Keliautojas ir kraštotyrininkas Vladislovas Niauronis dalinosi archyviniuose dokumentuose rasta informacija apie kai kurias knygoje minimas vietoves, krašto istorines asmenybes, dalinosi iš lūpų į lūpas perduodamomis istorijomis,  prašė knygos autorės nesustoti, nepalikti kūrybos.

Renginį papuošė Voveriškių moterų vokalinio ansamblio „Vovingė“ dainos. O ypač įdomu tai, kad šio ansamblio vadovės Daivos Kembrienės ir vienos dainininkių Valentinos Kazimieraitienės tėčio pasakojimu-prisiminimu pasidalinta viename knygos skyrių. Moterys papasakojo, kaip skaitė knygą pačios  ir garbaus amžiaus tėčiui, sunkiai primatančiam Jurgiui Staneliui, įgarsino knygą.

Virginija Jasukaitytė dalijosi knygos atsiradimo istorija, prisiminė vaikystės epizodus, kurie ją formavo kaip asmenybę. Su meile ir pagarba prisiminė vyresniosios  sesers Vidmantės įtaką jos pasirinkimams, juokaudama dėkojo renginio organizatoriams už galimybę pabūti „vakaro žvaigžde“, artimiesiems – už padrąsinimą.

Renginio metu apžiūrėta ir bibliotekininkės Ingos Kerienės parengta paroda apie Jasukaičių šeimą, knygos autorę, eksponuota ankstesnių renginių nuotraukos. Nuolat ekrane besikeičiančios autorės tėviškės nuotraukos (jų autorė buvusi mokyklos mokinė Monika Pocienė) skatino betarpišką bendravimą.  Prie arbatos puodelio ilgai diskutuota apie knygą, prisiminti ir aptarti žmonės, minimi ir neminimi knygoje, istorijos, kurios pateko ar galėjo nepatekti į ją, atpažįstamos vietovės.

Visi susirinkę gavo autografus su autentiškais palinkėjimais ir išgirdo paslaptį apie  Virginijos Jasukaitytės jau baigtą antrąją knygą – romaną. Autorė perskaitė keletą jo epizodų. Laukite tęsinio.

 

Albina Gudaitienė                                                                                      Foto

Mokyklos darbo laikas
  • Pirmadienis8:00 - 18:00
  • Antradienis8:00 - 18:00
  • Trečiadienis8:00 - 18:00
  • Ketvirtadienis8:00 - 18:00
  • Penktadienis8:00 - 18:00
  • ŠeštadienisUždaryta
  • SekmadienisUždaryta